Přechodné období

Přechodné období

Tento týden jsme úspěšně zahájili nový ročník plavecké školy na Hostivaři. Jako každým rokem je září trochu vlažnějším měsícem co se účasti týče, ale obvyklý boom nastává v říjnu a ani letošní ročník tomu nebude jinak. Plaveme v 5 drahách rozdělených podle výkonnosti od začátečníků až po pokročilé plavce. V tomto období budou plavecké tréninky zaměřeny převážně na kratší technické plavání a to nejen u kraulu, ale hlavně u ostatních plaveckých způsobů (delfín, znak, prsa). Na každém tréninku jsou připraveni 2 trenéři a plaveme až do konce června, stabilně po, út, čt, pá od 6:30 do 7:30 ráno.

Jelikož téměř končí evropská triatlonová sezóna a převaha členů naší plavecké školy jsou převážně triatleté, je právě toto období (podzim, zima) nejvhodnější na to učinit progres v plavání. Na jaře a v létě už začínají převládat převážně cyklistika se specifickými tréninky přechodů(kolo-běh), plavání otevřená voda atd. a v tomto období už půjde plavání spíše stranou a snaha bude plaveckou výkonnost pouze udržovat.

Po končící sezóně 2019 je také na pořadu zhodnocení skončené sezóny a následná reakce na budoucí možný posun v triatlonu. Jedním z nejčastějších řešení(převážně po období samotrénování, bez většího efektu), je využití systematického individuálního tréninkové vedení. Jednou z nejčastějších chyb začátečníků nejen v triatlonu je trénování v jedné intenzitě a to komplet všech tréninků, většinou je to právě ta intenzita ve smíšeném pásmu, kdy trénink není úplně lehký, ale na druhou stranu ani moc nebolí. Opakování této stejné intenzity pořád dokola i při relativně slušném objemu však k výraznějšímu zlepšení nevede. Takže na základě úvodní diagnostiky a odhalení slabších stránek sportovce je potřeba vystavět adekvátní a pestrý trénink. Další velmi důležitou věcí proč se individuální tréninkové plány sestavují jsou i časové možnosti jedince. Pokud se jedná o výkonnostního závodníka, je potřeba počítat s tím, že chodí do práce, nebo podniká a na základě toho reagovat. Snahou trenéra by mělo být vytěžit i z minima času na trénink maximum.